A felelős játékszervezés társadalmi felelősségvállalási tevékenységünk központi eleme. Olyan tudatos, a törvényi kötelezettségen is túlmutató működés ez, amellyel – annak ellenére, hogy játékaink nem a veszélyes, függőség szempontjából kockázatos kategóriába tartoznak – igyekszünk megóvni játékosainkat a túlzásba vitt szerencsejáték káros következményeitől és a felnövekvő új generációt a függőség kialakulásától.
Társaságunk a felelős játékszervezést új stratégiájának alappilléreként határozta meg, ezzel is hangsúlyozva a vállalat és annak összes munkavállalója működésében betöltött fontos szerepét.
Amit felelős játékszervezőként teszünk:
PREVENCIÓ – A KISKORÚAK VÉDELME
- 18 év alattiak számára szerencsejátékot nem értékesítünk, a kiskorúakat reklámtevékenységünkkel nem célozzuk meg.
- „Játék határokkal” néven prevenciós modellprogramot indítottunk általános és középiskolás diákok részére. Bővebben: www.segelyszervezet.hu/hu/jatek-hatarokkal.
JÁTÉKOSAINK SEGÍTÉSE ÉS VÉDELME
- Létrehoztunk egy, kimondottan a játékfüggőség témájának szentelt weboldalt: a www.maradjonjatek.hu-t.
- Elektronikus csatornáinkon biztosítjuk az önkorlátozás lehetőségét (beleértve az önkizárást is), valamint a figyelmeztető funkciók beállítását.
- Játékoskártyát biztosítunk vásárlóink részére, amellyel nyomon tudják követni játéktörténetüket, továbbá napi/heti/havi költési limiteket is beállíthatnak, ezzel is hozzásegítve őket a felelős játékhoz.
- Játékfejlesztésünk során előzetesen minősítjük kockázati szempontból a bevezetés előtt álló, illetve megújuló termékeinket a GAM-GaRD kockázatelemző szoftver segítségével.
- Fokozott figyelmet fordítunk a játékfüggőség kockázatainak ismertetésére, a szenvedélybetegség megelőzésére és kezelésére.
- Segélytelefon működtetése: játékosaink a szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezeléséhez kaphatnak segítséget, hétfőtől-péntekig 15:00-19:00 óra között ingyenesen, az anonim módon hívható 06-1-411-6778 (információs vonal) és 06-21-262-0603 telefonszámokon. A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a szerencse@ppk.elte.hu e-mail címen, valamint az „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat” Skype azonosító segítségével is.
- Integráció: csoportfoglalkozások függőknek és hozzátartozóiknak. A „Játék határokkal” program a megelőzés mellett a kezelésre is nagy hangsúlyt fektet. A program keretében szakemberek az érintettek és hozzátartozóik számára csoportfoglalkozásokat tartanak, amelyek bárki számára nyitottak és ingyenesek. A csoportokhoz Budapesten, Debrecenben, Miskolcon, Kaposváron, Orosházán, Sopronban és Szolnokon lehet csatlakozni. Bővebben: www.segelyszervezet.hu/hu/jatek-hatarokkal
- Információs Pontokat működtetünk a Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel közösen az ország 7 pontján, ahol szenvedélybetegeknek és hozzátartozóiknak biztosítunk információt, valamint hatékony és valós segítséget az elérhető terápiás lehetőségekkel kapcsolatban. Bővebben: www.segelyszervezet.hu/hu/jatek-hatarokkal
- Értékesítőink számára tiltjuk a szerencsejátékok hitelre történő árusítását, illetve a nyeremény megosztására vonatkozó megállapodást.
MUNKAVÁLLALÓINK VÉDELME
- Minden munkatársunk és értékesítő partnerünk részt vesz felelős játékszervezési oktatásban. Az elsajátított tudásanyagból vizsgázniuk is kell munkatársainknak.
- Értékesítőinket évente játékfüggőségi önteszt kitöltésére ösztönözzük.
TÁJÉKOZTATÁS
- Rendszeresen végzünk kutatásokat a szerencsejáték társadalmi hatásainak felmérésére, a függőséggel kapcsolatos adatok feltérképezésére. A kutatások eredményeit játékosaink felé is kommunikáljuk.
- Játékosainkat tájékoztató füzetekkel segítjük a Részvételi Szabályok megismerésében, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy a kockázatok megismerésével felelősségteljesebb döntést hozhassanak.
- Az értékesítőhelyeinken elérhető Maradjon játék! füzetekkel segítjük a szerencsejáték-függőség kialakulásának, tüneteinek és gyógyításának jobb megértését.
TÖRVÉNYI ELŐÍRÁSOK
- A Kormányrendelet alapján valamennyi játékosunk költését korlátozzuk: a terminálon játékba küldött játék, fogadás esetén egy adott elnevezésű szerencsejátékban alkalmanként legfeljebb 1 000 000 Ft értékben lehet részvételi jogosultságot szerezni.
- Minden értékesítőhelyen elérhetővé tettük:
- az Emberi Erőforrások Minisztériuma – Nemzeti Vagyon Kezeléséért Felelős Tárca Nélküli Miniszter általános tájékoztatóját a játékosvédelmi intézkedések bevezetéséről;
- a függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját. Az ellátóhelyek listáját itt találja.;
- Játékosvédelmi zöld szám (+36 (80) 205 352): A felelős játékszervezés részletes szabályairól szóló 5/2021. (X.21.) SZTFH rendelet 4. §-a alapján a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága a felelős játékszervezés és a fogyasztóvédelmi, játékosvédelmi érdekek érvényesülése érdekében a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény 1. § (5a)-(6d) bekezdésében és a rendeletben foglaltakkal kapcsolatos bejelentések, panaszok, javaslatok szóbeli előterjesztésére játékosvédelmi zöld számot tart fenn. A zöld szám 0-24 óráig üzemel, ingyenesen hívható az egész ország területéről. A zöld szám 0-24 óráig üzemel, ingyenesen hívható az egész ország területéről.
SZAKMAI EGYÜTTMŰKÖDÉSEK
- A Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel (MÖS), a Humánum Kft. szakmai együttműködésében a „Játék határokkal” program keretében célunk a szerencsejáték-függőség kezelése és megelőzése komplex módon a prevención, az integráción és disszemináción keresztül.
- Az ELTE PPK Klinikai Pszichológiai és Addiktológiai Tanszékével a szerencsejáték-függőségben érintetteknek és családjaiknak való tanácsadási munkában, illetve szakmai anyagok elkészítésében.