A játék az, ami összeköt minket. A játék öröme, a játék élménye. Igaz ez a felnőttekre éppúgy, mint a gyermekekre. A Szerencsejáték Zrt. kiemelt társadalmi felelősségvállalási programjai keretében sokat tesz azért, hogy pozitív irányba befolyásolja a fogyatékossággal élő gyermekekkel és felnőttekkel kapcsolatos általános szemléletet. Csak akkor érthetjük meg fogyatékossággal élő embertársainkat, az előttük álló kihívásokat és lehetőségeket, ha megismerjük őket. Ennek a szemléletnek fontos eleme a befogadás, az inklúzió, amelynek feltételeit már a legkisebbek között érdemes kialakítani.
A "Játék összeköt!" befogadó játszótérépítési program
„Nem az a fontos, ami elválaszt, hanem az, ami összeköt”. Az országos program mottója hűen tükrözi, hogy az így létrehozott speciális terek a közösen megélt, önfeledt pillanatokat biztosítják ép és fogyatékossággal élő gyermekek számára. A kezdeményezés erejét mutatja, hogy mintegy 14 ezer, 14 év alatti fogyatékossággal élő gyermek él az országban, közülük több mint 4600 Budapesten, illetve a nagyobb vidéki városokban. A program keretében a gazdagon felszerelt, a mesék világát idéző játszóterek révén 2023 évvégére már több ezer gyermeket ismertet meg az önfeledt játék, a szórakozás formájával a Szerencsejáték Zrt.
A támogatás részeként Magyarországon egyedülálló, befogadó, mindenki számára használható játszóterek épülnek, ahol fogyatékossággal élő és ép gyermekek az együtt játszás élményén keresztül válhatnak elfogadó, nyitott felnőttekké.
A „Játék összeköt!" program második fázisában több újdonság is bevezetésre került: egyrészről bővült és komplettebbé vált a játszóterek tartalma, másrészről minden hely külön tematikát kapott testreszabott játékokkal. A játszóterek többségében álló vagy kerekesszékes használatra alkalmas homokozó asztalok, fészekhinták és akadály mentes házikók találhatóak, amelyeket mozgásukban korlátozott gyermekek is bátran használhatnak.
Zászlóshajó szerepünk több területen is megmutatkozik
- Egyrészről elősegíti a megváltozott munkaképességűek nyíltpiaci foglalkoztatását, és területen széleskörű edukációs és tudásmegosztási tevékenységet folytat a hazai nagyvállalati szektorban.
- Másrészről a stratégiai terméke bevételével és a kapcsolódó társadalmi és a vállalaton belüli kommunikációval széleskörűen hozzájárul a társadalmi szemléletformáláshoz és a tudatosság növeléséhez a fogyatékosságügy területén.
Nagyszabású, a fogyatékkossággal élőket segítő programjaink
A kelet-közép-európai lottótársaságok közül elsőként indítottuk útjára az időszakosan megjelenő Nagykarácsony exkluzív sorsjegyet, melynek megjelenése kettős célt szolgál a fogyatékossággal élő magyar gyermekek társadalmi integrációjára vonatkozóan. Egyrészt a sorsjegyeken elhelyezett szemléletformálási üzeneteken keresztül, másrészt pedig a termék bevételéből elindított a befogadó játszótérépítési programmal.
A Szerencsejáték Zrt. támogatásával az Egyetemes Tervezés és Információs Kutatóközpont (ETIKK) egy részletes szakmai tájékoztató kézikönyvet jelentetett meg az egyetemesen tervezett játszóterek telepítéséről és kialakításáról önkormányzatok és szervezetek számára (a kiadvány letölthető innen).
Széleskörű tájékoztatást és tapasztalatcserét nyújtunk más vállalatok részére a 2003-ban elindított karitatív, kizárólag megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató sorsjegyárus-hálózatunk működéséről. Jelenleg közel 160 mozgáskorlátozott, siket, nagyothalló, valamint tartós egészségkárosodás miatt megváltozott munkaképességű személy dolgozik karitatív sorsjegy-értékesítő hálózatunkban közel 65 magyarországi város több mint 110 értékesítő pontján akadálymentes környezetben. Így értékesítési csapatunk közel 18 százalékát, míg vállalatunk teljes foglalkoztatotti létszámának közel 10 százalékát teszik ki sorsjegy-értékesítő kollegáink. Ez a magas foglalkoztatási szint egyedülálló a versenypiaci körülmények között működő vállalatok körében. A karitatív sorsjegyárushálózatról itt olvashat bővebben.
A Nagykarácsony sorsjegy
A 2017-es ünnepi időszakra a fent megfogalmazott küldetéssel került forgalomba a limitált darabszámú Nagykarácsony sorsjegy, amely már a megjelenését követően rendkívül népszerű termékké vált hazánkban. A Szerencsejáték Zrt. reprezentatív országos kutatása alapján játékosaink 73%-a nyilatkozott úgy, hogy a termék megvásárlásával kifejezetten a társadalmi felelősségvállalási célt kívánja támogatni. (Forrás: Szerencsejáték Zrt. kvantitatív kutatása (2018)). Minden év végén elindul az exkluzív kivitelezésű sorsjegy értékesítése és a kapcsolódó, több millió főt elérő szemléletformáló kampány, amely elősegíti, hogy a „Játék összeköt!” program évről-évre bővüljön, és az elérni kívánt társadalmi hatás megvalósuljon.
Jószolgálati nagykövet
A kezdeményezés 2022-től újabb szintet lépett, hiszen a világ- és Európa-bajnok, olimpikon vízilabdázó, Drávucz Rita "A játék összeköt!" program jószolgálati nagyköveteként csatlakozott a nemzeti lottótársaság azon küldetéséhez, hogy előmozdítsa a fogyatékossággal élők szélesebb körű integrációját. Az olimpikon kislányánál 2 éves korban diagnosztizálták Charcot-Marie-Tooth (CMT) betegséget, egy ritka, genetikai rendellenességet, amely miatt Flóra kerekesszékkel közlekedik. „Azért vállaltam, hogy a nemzeti lottótársaság jószolgálati nagykövete leszek, mert érintett szülőként ez a szívügyem. Fontosnak tartom, hogy felhívjuk a figyelmet az akadályokra, hogy átültessük az emberekbe az elfogadást, azt, hogy másoknak más igényeik vannak, és nyitottabbak legyünk a társadalom fogyatékossággal élő tagjaira” – nyilatkozta Drávucz Rita.
Jelenleg már több, mint 30 helyszínen várjuk az érintett családokat Budapesten és vidéken. A program folytatódik, 2024 őszén érkezik az újabb Nagykarácsony sorsjegyünk és a kapcsolódó társadalmi szemléletformáló kampányunk.
Együttműködő partnerek
A Mozgássérültek Budapesti Egyesületén belül működő Egyetemes Tervezés és Információs Kutatóközpont (ETIKK) az egyetemes tervezési és akadálymentesítési szakértelmével segíti munkánkat. A játszóterek nem pusztán akadálymentesítettek, hanem proaktív gondolkodásmódot feltételező tervezési metódussal létrehozott projektek is. A játszótéren megjelenő inkluzív játszótéri elemek nem feltétlenül speciális kialakításúak, de hozzáférhető játékélményt biztosítanak, megfelelő eszközkiképzéssel, burkolattal, megközelítési felülettel, akadálymentes közlekedési pontok biztosításával.
Elsőként Közép-Kelet Európában
A Szerencsejáték Zrt. elsők között csatlakozott Európában az Európai Lottótársaságok Szövetsége (European Lotteries) és az Európai Fogyatékosságügyi Fórum (European Disability Forum) egész kontinenst érintő kezdeményezéséhez, amelyben a felek vállalták, hogy a nemzeti lottótársaságok által lefedett szerencsejáték-szektor kiemelt szerepet tölt be a jövőben a fogyatékosságügy támogatásának területén. Az EL és az EDF közös küldetésként határozta el az Európai Unió területén élő 80 millió fogyatékossággal élő személy társadalmi integrációjának elősegítését. Ezt a szándékot egy együttműködési megállapodás keretében deklarálták a felek Madridban, amelynek alapján az integrációhoz négy területen kívántak hozzájárulni: foglalkoztatás, szponzoráció, jó vállalati gyakorlatok megosztása és szemléletformálás a többségi társadalom tagjai részére. Részletek: http://www.forinclusion.org/
A Szerencsejáték Zrt. ennek megfelelően háromoldalú országos szintű keretszerződést kötött 2015. december 3-án, a Fogyatékossággal élők világnapján a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsával (FESZT) és a spanyol - 11 ezer látássérültet foglalkoztató - ONCE szerencsejáték-szervező vállalattal. Az ágazati megállapodással összhangban az együttműködés meghatározta a magyar nemzeti lottótársaság feladatait a fogyatékossággal élők társadalmi integrációja területén hazánkban. Az Országos Fogyatékosságügyi Program szakmai céljaival, és az Országgyűlés határozatában megfogalmazott felkéréssel összhangban az egyezmény elősegítette a hazánkban élő közel egymillió fogyatékossággal élő személy társadalmi integrációját.
A befogadó játszótérépítési-program eddigi helyszínei
2024
- Budapest, X. kerület, Kőbánya Rottenbiller park (átadás: 2024.06.05.)
- Kalocsa, Körte utca (átadás: 2024.07.04.)
2023
- Budapest, V. kerület, Hild tér (átadás: 2023.09.18.)
- Kiskunhalas, Sóstó Fürdő (átadás: 2023.09.27.)
- Nagykanizsa, Kanizsa centrum és Kanizsa Aréna közötti terület (átadás: 2023.10.13.)
- Berettyóújfalu, Toldi Miklós utcai sportpálya (átadás: 2023.11.10.)
- Szerencs, Ondi úti játszótér (átadás: 2023.11.25.)
- Dunaújváros, Martinovics Ignác utca (átadás: 2023.12.01.)
2022
- Győr, Kálvária utca - befogadó játszótér (átadás: 2022.04.07.)
- Szekszárd, Wesselényi utca 7-9. befogadó játszótér (átadás: 2022.11.28.)
- Pécel, Topolyosi szabadtéri sportpálya befogadó játszótér (átadás: 2022.11.29.)
- Pomáz, Szent István Park befogadó játszótér (átadás: 2022.12.02.)
- Szolnok, Szechenyi városrész, Lovas István utca 9. befogadó játszótér (átadás: 2022.12.07.)
2021
- Budapest XXII. kerület, Budafok Tétény, Elágazás Park - befogadó játszótér (átadás: 2021.10.06.)
- Esztergom, Kőrösy László utca - befogadó játszótér (átadás: 2021.10.28.)
- Eger, Cifrakapu úti befogadó játszótér (átadás: 2021.12.15.)
- Nyíregyháza, Kossuth u. sarok játszótér (átadás: 2021.11.23.)
2020
- Kaposvár: Süsü, a sárkány játszótér (átadás: 2020.09.24.)
- Budapest XXI. kerület: Csepel-sziget élővilága játszótér (átadás: 2020.09.29.)
- Debrecen: Lúdas Matyi játszótér (átadás: 2020.10.13.)
- Tiszaföldvár-Homok: Kastély-kert játszótér (átadás: 2020.10.15.)
- Budapest XVI. kerület: Zöldségeskert játszótér (átadás: 2020.11.04.)
2019
- Miskolc, Éltes Mátyás Óvoda, Általános Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény (átadás: 2019.05.20.)
- Budapest, VIII. kerület: Cifra Palota játszótér (átadás: 2019.09.25.)
- Sopron: Tündérkert játszótér (átadás: 2019.09.26.)
- Pécs: Őslények világa játszótér (átadás: 2019.09.30.)
- Budapest, IV. kerület: Kincses Sziget játszótér(átadás: 2019.10.03.)
2018
- Budapest, XVIII. kerület: Némó-sziget játszótér (átadás: 2019.10.10.)
- Budapest, III. kerület: Csillagház Általános iskola (átadás: 2018.12.13.)
- Veszprém: Kálvin János Park (átadás: 2018.12.18.)